تاریخچه دستکش شیمیایی

بررسی تاریخچه و نحوه تکامل دستکش های شیمیایی تا اکنون:

دانستن تاریخچه تولید و نحوه استفاده از تجهیزات اضطراری مانند دستکش شیمیایی، موجب انتخاب دستکشی بهتر و متناسب با نیاز شما می‌شود. علاوه بر این‌ها، می‌توانید اطلاعاتی در مورد نحوه‌ تولید و استفاده از این نوع دستکش‌ها را از گذشته تا چالش‌های حال و آینده، به دست آورید. برای پی بردن به جواب سوال‌های مختلف در مورد این نوع دستکش‌ها، با ما همراه باشید!

نگاهی به گذشته‌ی دستکش‌های کار با مواد شیمیایی:

در طول تاریخ، توسعه و تکامل دستکش های شیمیایی واقعاً شگفت انگیز بوده است. این دستکش‌ها از ابتدایی ساده تا تکنولوژی پیشرفته، راه طولانی را در محافظت از کارگران و کارکنان در برابر مواد خطرناک شیمیایی پیموده‌اند. همه چیز قرن‌ها پیش زمانی شروع شد که مردم به نیاز به نوعی محافظت در برابر مواد شیمیایی پی بردند. آن‌ها شروع به استفاده از مواد اولیه مانند پوست حیوانات و چرم برای محافظت از دستان خود در برابر مایعات و گازهای مضر کردند.

با گذشت زمان، پیشرفت‌های علم و فناوری راه را برای دستکش‌های شیمیایی، موثرتر هموار کرد. لاستیک طبیعی در اواخر قرن 18 کشف شد و به زودی به دلیل دوام و مقاومت در برابر بسیاری از مواد شیمیایی به یک انتخاب محبوب تبدیل گردبد. با این حال، تا اواسط قرن بیستم بود که لاستیک‌های مصنوعی مانند نئوپرن و نیتریل معرفی شدند که انقلابی در صنعت ایجاد کردند.

امروزه انتخاب یک جفت دستکش شیمیایی مناسب شامل بررسی دقیق عوامل مختلفی مانند نوع مواد شیمیایی مورد استفاده، مدت زمان قرار گیری در معرض مواد و نیازهای خاص در انواع صنایع مختلف است. با مجموعه‌ای از گزینه‌های موجود (از دستکش‌های لاتکس یکبار مصرف گرفته تا دستکش‌های لاستیکی بوتیل ضخیم) پیدا کردن تناسب کامل آسان‌تر از همیشه شده‌است. به لطف تحقیقات و نوآوری‌های مداوم، می‌توانیم با اطمینان بگوییم که فناوری دستکش شیمیایی به ارتفاعات بی‌سابقه‌ای رسیده است و در عین حال حداکثر ایمنی را برای کارکنان در سراسر جهان تضمین می‌کند.

 • شروع= انقلاب پیدایش لاستیک برای کار با انواع مواد!

استفاده از دستکش‌های شیمیایی برای محافظت از کارگران در برابر قرار گیری در معرض مواد خطرناک مانند اسیدها، حلال‌ها، آفت‌کش‌ها و عوامل عفونی ضروری هستند. اما چگونه این دستکش‌ها به وجود آمدند؟ و چالش‌های فعلی و آتی در طراحی و استفاده از آن‌ها چیست؟ برای پاسخ به این سوال‌ها باید به شروع حفاظت از دست در برابر مواد شیمیایی برگشت.

تاریخچه دستکش های شیمیایی را می‌توان به اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، زمانی که برای اولین بار از لاستیک برای تولید دستکش‌های محافظ برای اهداف صنعتی و پزشکی استفاده شد، ردیابی کرد. دستکش‌های لاستیکی انعطاف‌پذیر، ضدآب و مقاوم در برابر بسیاری از مواد شیمیایی بودند که آن‌ها را برای جابجایی مایعات خورنده و جلوگیری از آلودگی ایده‌آل می‌کرد. با این حال، دستکش‌های لاستیکی دارای معایبی نیز بودند. مانند دوام ضعیف، ماندگاری محدود و واکنش‌های آلرژیک در برخی از کاربران!

در اواسط قرن بیستم، مواد مصنوعی جدید برای غلبه بر برخی از محدودیت‌های دستکش لاستیکی توسعه یافتند. این مواد شامل پلی وینیل کلرید یا همان پی وی سی (PVC)، نیتریل، نئوپرن و پلی اورتان بود. این مواد مقاومت بهتری در برابر سایش، سوراخ شدگی، تخریب و همچنین راحتی و تناسب بهتری داشتند. این نوع مواد همچنین تنوع بیشتری در رنگ، ضخامت و بافت ایجاد می‌کنند و به کاربران امکان می‌دهند که مناسب‌ترین دستکش را برای کار خاص خود انتخاب کنند.

 • استفاده از اولین دستکش‌های شیمیایی!

قدیمی ترین دستکش‌های کار در تاریخچه دستکش شیمیایی از جنس پارچه کتان، در مقبره پادشاه توت عنخ آمون پیدا شد. قدمت این نوع دستکش‌ها به حدود 1300 قبل از میلاد می‌رسد. احتمالاً برای ارابه سواری استفاده می‌شد. دستکش‌ها در طول تاریخ برای اهداف مختلفی مانند حفاظت، مد، وضعیت و تشریفات مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

اولین دستکش‌های تولید شده از لاستیک در سال 1889 توسط ویلیام استوارت هالستد، جراحی که می‌خواست از دستان خود در برابر مواد شیمیایی و عفونت محافظت کند، اختراع شد. دستکش‌های لاستیکی، امروزه به انواع مختلفی از دستکش‌های حفاظت شیمیایی مانند نیتریل، نئوپرن، پی وی سی و بوتیل تبدیل شدند.

دستکش‌های محافظ شیمیایی بر اساس مقاومت در برابر انواع مختلف مواد شیمیایی، در شش دسته (A تا F) طبقه بندی می‌شوند. انتخاب دستکش محافظ شیمیایی مناسب به مورد استفاده خاص و زمان قرارگیری در معرض خطرات، غلظت و دمای مواد شیمیایی بستگی دارد. برخی از چالش‌ها و روندهای فعلی در دستکش‌های حفاظت شیمیایی بهبود راحتی، مهارت، چسبندگی، دوام و پایداری است.

 • ویژگی‌های یک دستکش شیمیایی استاندارد:

  برای استفاده از تجهیزات محافظتی در برابر انواع مواد شیمیایی، ابتدا باید مواد مورد نظر برای کار با آن‌ها را بررسی نمایید. برای مثال، اکثر دستکش‌های شیمیایی نسبت به نوع تخریب مواد از متریال‌های مختلفی تولید می‌شوند. استفاده از متریال مناسب و مرغوب در تولید دستکش، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که دستکش‌های شیمیایی باید داشته باشند.

  یک دستکش شیمیایی باید ویژگی‌هایی داشته باشد که از نفوذ و تخریب مواد شیمیایی خورنده مانند اسیدها جلوگیری کند. شناسایی این ویژگی‌ها در تاریخچه دستکش شیمیایی می‌تواند به شما در انتخاب و خرید آن کمک زیادی بکند. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

  • نفوذناپذیر در برابر انواع مواد شیمیایی
  • دارای ساختار محکم و مقاوم در برابر تجزیه شدگی
  • انعطاف‌پذیر و ایجاد راحتی در حین کار
  • دارای دوام زیاد و مناسب برای کار به مدت طولانی
  • دارای درصد خلوص بالا

  همچنین یک دستکش شیمیایی باید با استانداردهای معتبر مانند EN374 سازگار باشد که میزان نفوذ، تخریب و نشت مواد شیمیایی را در دستکش اندازه‌گیری می‌کند.  برای خرید دستکش شیمیایی مناسب، باید به نوع و غلظت ماده شیمیایی، زمان تماس با آن، سایز و رنگ دستکش، نحوه نگه‌داری و استفاده از آن توجه کنید.

  چالش‌های دستکش‌های شیمایی در آینده:

  آینده دستکش‌های شیمیایی احتمالاً شامل نوآوری‌های بیشتری در علم و مهندسی مواد برای مقابله با مواد شیمیایی است. چالش‌های تازه ظهور در افزایش سلامت و ایمنی در انواع محیط‌ها، می‌تواند یکی از دلایل شروع پیشرفت چشم گیر این نوع تجهیزات محافظتی بشود. برخی از روندهای ممکن که در تاریخچه دستکش شیمیایی تاثیر خواهند گذاشت، عبارتند از:

  • توسعه مواد جدیدی که در برابر نفوذ، تجزیه و تخریب محصولات جانبی مواد شیمیایی مقاومت بیشتری دارند.
  • توسعه مواد جدید که بیشتر زیست تخریب پذیر یا قابل بازیافت هستند برای کاهش اثرات زیست محیطی.
  • توسعه مواد جدید که سازگارتر یا پاسخگوتر به تغییر شرایط یا ترجیحات کاربر هستند.
  • توسعه مواد جدید که سازگارتر یا یکپارچه تر با سایر تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) مانند سنسورها یا دستگاه‌های هوشمند هستند.

  دستکش‌های شیمیایی نمونه‌ای جذاب از چگونگی تکامل نبوغ انسان در طول زمان برای محافظت از خود در برابر آسیب‌های شیمیایی هستند. آن‌ها همچنین یادآوری هستند که چقدر مهم است که از آن‌ها به درستی و مسئولانه استفاده کنیم تا سلامت و رفاه ما تضمین شود. امیدواریم که در آینده دستکش‌های شیمیایی بسیار مقاوم‌تری را نیز برای ارائه به شما معرفی کنیم.

نتیجه گیری:

بررسی تاریخچه دستکش های کار با مواد شیمیایی می‌تواند شما را برای شناسایی بهتر این نوع تجهیزات ایمنی، راهنمایی کند. همان طور که متوجه شدید، در طول زمان تغییر و تحولاتی زیادی در نحوه تولید و مواد موجود در دستکش‌های محافظ شیمیایی کرده است. امیدواریم که تا حد امکان شما رو با تاریخچه انواع دستکش شیمیایی آشنا کرده باشیم. حفاظت از آسیب‌‌های فیزیکی و شیمیایی را با ایمن کاستا تجربه کنید!

منابع:

SHOWAدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات مرتبط